Rudolfínek

Hudební workshopy s Lucií Hlavičkovou, Olgou Kozánkovou a Janem Kyjovským a s hudebníky České filharmonie: s bicistou Pavlem Polívkou, Sdružením hlubokých žesťů České filharmonie a souborem Rudolphin Ensemble Prague.
Koncerty a workshopy pro všechny věkové skupiny. Od dětí v mateřských školách přes žáky obou stupňů základních škol až po studenty škol středních. O hudbě, skladatelích i nástrojích zábavně i poučně zároveň.
Objednávky vstupenek na programy pro školy přijímáme od 2. června 2025 20.00 na e-mailové adrese edu@ceskafilharmonie.cz.
Hudební workshopy s Lucií Hlavičkovou, Olgou Kozánkovou a Janem Kyjovským a s hudebníky České filharmonie: s bicistou Pavlem Polívkou, Sdružením hlubokých žesťů České filharmonie a souborem Rudolphin Ensemble Prague.
Vydejme se společně s průvodcem myšákem Maestrem na průzkum půvabné knihy Dana Browna Divoká symfonie. Čeká nás setkání s celou plejádou zvířecích muzikantů. S nemotornými koťaty, pilnými broučky, rychlými gepardy nebo třeba s elegantní labutí. Básně a drobné symfonické skladby Dana Browna doplníme zpěvem, pohybem i hrou.
I cesta může být cíl. Vydejte se s námi na koncert komorní hudby Antonína Dvořáka. Kam pojedeme? Až do Ameriky. Čím pojedeme? Přece Dvořákovými nejoblíbenějšími dopravními prostředky. Kdo s námi pojede? Kvarteto Norbert – hudební odborníci na smyčec vzatí!
Byl jednou jeden čínský císař, který měl rád hračky a technické novinky, různé strojky i mechanické loutky. Jednoho dne dostal neobvyklý dar. Mechanického slavíka, hračku na klíček. Dokáže ale jeho zvuk nahradit libozvučný zpěv živého slavíka? Přijďte si poslechnout a společně prožít Andersenovu pohádku Císařův slavík…
Putování přes hory a doly, napříč Moravou a Slovenskem, za muzikou, tancem a poznáním, jak to chodí, když se hraje s chutí. Basa si zakontruje s violou, rozdrnkáme cimbál, zjistíme, jaké je to být primášem, a na konci si společně zatančíme. Tož veselo!
Srdečně zveme k účasti na dalším ročníku projektu Hudbou k sobě určeném třídám, které chtějí proniknout k hudbě ještě blíž. Průvodcem je Ondřej Tichý spolu s dalšími muzikanty.
Spolu s herečkou Marthou Issovou se vypravíme do říše hudebních divů i světa Jaroslava Ježka. V novém programu si připomeneme 120 let od narození tohoto skladatele, dirigenta a klavíristy. Těšit se na vás budou také hráči pozounové a tubové sekce České filharmonie - Sdružení hlubokých žesťů.
Vítejte na našem kosmodromu! Společně se vydáme do neprobádaných končin Galaxie. S Novosvětskou symfonií Antonína Dvořáka vyrazíme na cestu napříč kosmem, zažijeme stav beztíže a budeme čelit nečekaným nástrahám grafické partitury. Přijďte s námi prožít tři hudební dílny, ve kterých si netradičním způsobem hudbu poslechneme, zahrajeme i zazpíváme.
Jaké to je – jít bručet? Být tam dole v base… A to neustálé stěhování! Musí to být ale pevné pouto, když u toho má člověk vydržet! Komu se podaří polapit hmatník dlouhý jako soudní spis? A odkud vlastně přišel kráčející bas? Humornou notu rozezní filharmonik Adam Honzírek, který se nebojí poprat s těmi nejtvrdšími strunami.
Bezpochyby jeden z nejelegantnějších, nejzlatějších a nejstarších nástrojů orchestru. Ale je vůbec možné se ve všech těch strunách vyznat? Jak se s harfou žije a cestuje po celém světě vám poodhalí jedna z našich nejslavnějších harfistek Jana Boušková. A možná zahraje na harfu i pravítkem.
Stroj času nás přenese na Staroměstské náměstí 21. června 1621. Odtud se vypravíme dále do minulosti, po stopách všestranně nadaného spisovatele, hudebníka a dobrodruha Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Kryštofův příběh ovšem nemá být jen ozvěnou minulosti. Zážitkový workshop inspirovaný jeho životem nás zve na setkání se sebou samými.
Pokrok je nezastavitelný. Místo dopisů posíláme e-maily, knihy jsme vyměnili za čtečky, encyklopedie známe už jen z internetu… Co kdyby virtuální revoluce dorazila i do muzea? Podaří se vašemu týmu v únikové hře vyřešit vše potřebné a zachránit důležité artefakty ze života významného hudebního skladatele?
Doba zrychlila a umělá inteligence už není pojmem ze science-fiction. Připravte se na odvážný průlom v hudebním světě – koncert iFILHARMONIE – živého orchestru ovládaného interaktivní aplikací.
Krokové koncerty bývají objevitelské. Často se pokoušíme „podívat“ do hlav skladatelů, jak přemýšleli, když hudbu psali, a kde pro ně byly důležité křižovatky, které rozhodovaly o podobě díla. Ale hlavně objevujeme hudbu samotnou a náš vztah k ní: čím nás oslovuje a proč ji máme rádi.
Komponovaný pořad na téma příběhu kněze Josefa Toufara, umučeného státní bezpečností v roce 1950. S hudebníky České filharmonie, herci z Dismanova rozhlasového dětského souboru a hudbou Slavomíra Hořínky.
V rámci projektu Hudba do škol otevíráme prostor všem, kdo chtějí s dětmi muzicírovat už v raném věku. Pro pedagogy mateřských škol, a nejen pro ně, jsme připravili čtyři setkání v Rudolfinu.
Studio Rudolfinum pořídilo nespočet audiovizuálních nahrávek, díky kterým je hudba České filharmonie dostupná po celém světě. Cílem projektu Opusy na kusy je přinést záznamy koncertů z Rudolfina do školních tříd tak, aby z nich žáci měli velký a neopakovatelný zážitek.
Vzdělávací projekty České filharmonie podporuje Nadace ČEZ.