Program
Robert Schumann
Koncert pro housle a orchestr d moll
Hector Berlioz
Fantastická symfonie, op. 14
Robert Schumann
Koncert pro housle a orchestr d moll
Hector Berlioz
Fantastická symfonie, op. 14
Vilde Frang housle
Robin Ticciati dirigent
Česká filharmonie
Vilde Frang housle
Microsoft.CSharp.RuntimeBinder.RuntimeBinderException: Cannot perform runtime binding on a null reference at CallSite.Target(Closure, CallSite, Object) at System.Dynamic.UpdateDelegates.UpdateAndExecute1[T0,TRet](CallSite site, T0 arg0) at AspNetCore.App_Plugins_PerspectivoGridEditors_Text_render.ExecuteAsync() at Microsoft.AspNetCore.Mvc.Razor.RazorView.RenderPageCoreAsync(IRazorPage page, ViewContext context) at Microsoft.AspNetCore.Mvc.Razor.RazorView.RenderPageAsync(IRazorPage page, ViewContext context, Boolean invokeViewStarts) at Microsoft.AspNetCore.Mvc.Razor.RazorView.RenderAsync(ViewContext context) at Microsoft.AspNetCore.Mvc.ViewFeatures.HtmlHelper.RenderPartialCoreAsync(String partialViewName, Object model, ViewDataDictionary viewData, TextWriter writer) at Microsoft.AspNetCore.Mvc.ViewFeatures.HtmlHelper.PartialAsync(String partialViewName, Object model, ViewDataDictionary viewData) at AspNetCore.Views_Partials_grid_editors_base.ExecuteAsync() in /home/filharmonie/app/ceskafilharmonie.cz/Views/Partials/grid/editors/base.cshtml:line 6
Robin Ticciati dirigent
Robin Ticciati je šéfdirigentem Skotského komorního orchestru od sezony 2009/2010 a hudebním ředitelem Festivalu v Glyndebourne od léta roku 2014. V září 2017 se ujal funkce hudebního ředitele Německého symfonického orchestru Berlín.
V současné a příští sezoně bude tento 34letý dirigent opětovně řídit Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Komorní orchestr Evropy, Staatskapelle Dresden, Orchestr Labské filharmonie Severoněmeckého rozhlasu, Vídeňské symfoniky, Symfonický orchestr Švédského rozhlasu, Budapešťský festivalový orchestr, Londýnský symfonický orchestr, Francouzský národní orchestr a Českou filharmonii. V listopadu 2016 Robin Ticciati absolvoval turné s Londýnskou filharmonií a Anne-Sophie Mutter, v jehož rámci koncertovali ve vídeňském Musikvereinu, Berlínské filharmonii, v kulturním komplexu Gasteig v Mnichově a v Théâtre des Champs-Élysées v Paříži. V sezoně 2014/2015 se Robin Ticciati vydal na evropské turné s Královským orchestrem Concertgebouw Amsterdam a v rámci svého residenčního pobytu ve vídeňském sále Konzerthaus zde dirigoval Královský orchestr Concertgebouw, Londýnský symfonický orchestr, Skotský komorní orchestr a Vídeňské symfoniky. V letech 2010–2013 byl prvním hostujícím dirigentem Bamberských symfoniků.
V průběhu prvních dvou sezon ve funkci hudebního ředitele Festivalu v Glyndebourne dirigoval Robin Ticciati novou inscenaci Straussova Růžového kavalíra a Mozartovy opery La finta giardiniera (Zahradnice z lásky) a dále Únos ze serailu a reprízu Ravelových dvou společně uváděných oper Španělská hodinka a Dítě a kouzla. V současné sezoně bude dirigovat Orchestr věku osvícení v nové inscenaci Mozartovy opery La clemenza di Tito (režie Claus Guth). Kromě Festivalu v Glyndebourne k jeho dalším operním projektům z poslední doby patří Brittenův Peter Grimes v operním domě La Scala v Miláně, Mozartova Figarova svatba na Salcburském festivalu, Evžen Oněgin v Královském operním domě v Londýně a debut v Metropolitní opeře s Humperdinckovou operou Perníková chaloupka. V březnu 2017 se Robin Ticciati s úspěchem vrátil do Metropolitní opery s Čajkovského operou Evžen Oněgin.
Ve své 8. sezoně jako šéfdirigent Skotského komorního orchestru se Robin Ticciati zaměřil na soudobé skladatele vedle děl Brucknera, Mozarta a Strausse; v současné sezoně 2017/2018 bude páteří programu Skotského komorního orchestru Dvořák. Robin Ticciati s tímto orchestrem podnikl řadu turné v Evropě a v Asii a pravidelně vystupuje na Mezinárodním festivalu v Edinburghu. Jejich společné nahrávky u společnosti Linn Records – Haydnovy symfonie, dva kompaktní disky s Berliozem a komplet Schumannových symfonií – získaly mnoho cen a setkaly se s nadšeným ohlasem kritiků. V září 2017 Robin Ticciati představil své debutové CD s Německým symfonickým orchestrem Berlín se skladbami Clauda Debussyho a Gabriela Fauré, rovněž u Linn Records.
Robin Ticciati se narodil v Londýně a studoval hru na housle, klavír a bicí. Hrál v Národním mládežnickém orchestru Velké Británie, kde se ve věku 15 let zaměřil na dirigování. Mezi jeho mentory a patrony patří Sir Colin Davis a Sir Simon Rattle. V roce 2014 mu Královská hudební akademie v Londýně udělila postgraduální stipendium Sira Colina Davise v oboru dirigování.
Robert Schumann
Koncert pro housle a orchestr d moll
Hector Berlioz
Fantastická symfonie, op. 14, H48
Když se na podzim roku 1827 vypravoval student pařížské konzervatoře Hector Berlioz do divadla Odéon na Hamleta, netušil, že ho čeká životní změna. V roli Ofélie podala ten večer strhující výkon charismatická irská herečka Harriet Smithson (1830–1854) a skladatel jejímu kouzlu beznadějně propadl: „Dojem, který na mé srdce a mysl učinil její mimořádný talent, ba její dramatický génius, se vyrovnal pouze zmatku, jejž ve mně způsobil básník, kterého tak vznešeně vykládala. To je vše, co mohu říci,“ uvedl ve svých Pamětech. Pravdou je, že Harriet tehdy okouzlila i další umělce, například Victora Huga nebo Alexandra Dumase st., avšak Berlioz jí byl doslova posedlý. Vytrvale posílal herečce květiny a dopisy, sledoval ji na ulici, pronajal si dokonce byt tak blízko, aby ji viděl přicházet a odcházet. K osobnímu setkání nedošlo, spíše znepokojená než polichocená Harriet se nechala slyšet, že „za žádných okolností nemůže sdílet jeho city,“ a vrátila se do Anglie. Hector se trýznil dál, objekt své touhy začal „vpisovat“ do hudby. Nejprve v Devíti irských písních, op. 2, H 38 (Neuf mélodies irlandaises), poté ve Fantastické symfonii, op. 14, H 48. Harrietino srdce nakonec získal. Kde jinde než na koncertě? Herečka znovu navštívila Paříž v roce 1832, v prosinci vyslechla symfonii, jíž byla inspirací, a tentokrát to v ní vzbudilo naopak pozitivní emoce. Hned druhý den měla s Berliozem schůzku, o rok později se navzdory protestům obou rodin konala svatba a než manželé oslavili první výročí, narodil se jim jediný syn Louis. Happy end ale nečekejme, vztah se po deseti letech rozpadl.
Fantastická symfonie s podtitulem „Epizoda ze života umělcova“ je výjimečné dílo, instrumentální drama beze slov, jež nikoliv omylem považujeme za jeden z významných milníků v historii symfonické hudby. Ojedinělým způsobem v sobě spojuje mimohudební program a na svou dobu pokrokové, až provokativní tvůrčí vize.
Vedle skladatelova blouznění po Harriet podnítila vznik díla četba Goethova Fausta a taktéž Chateaubriandova „vzorově“ romantická, zčásti autobiografická novela René z roku 1802 o melancholickém rozervanci, bezútěšně bloudícím po světě. U Berlioze je ústřední postavou symfonie on sám – mladý hudebník, který potká ideální ženu a začne se zmítat v návalech emocí. Vyjadřuje to pět obrazů, jimiž skladatel porušuje v té době standardní čtyřvěté rozvržení symfonií (to už však najdeme u Beethovena v Pastorální symfonii, premiérované roku 1808). Zcela nový je způsob, jímž Berlioz pět krajin duše stmelil: milovaná Harriet se opakovaně objevuje v podobě takzvané idée fixe, utkvělé představy. Jedná se o hlavní motiv první věty, jež prochází v různých podobách celým dílem. Nedejme se však zmást, ačkoliv autor program symfonie dokonce několikrát zevrubně popsal, klíčový zde není děj, nýbrž psychologie.
V úvodní větě Sny, Vášně zahlédne umělec poprvé ženu ztělesňující jeho vytoužený ideál a fatálně se do ní zamiluje. Podoba milované vstoupí trikem fantazie do hudební myšlenky (flétny s houslemi v rychlé části) a tato dvojitá fixní idea poté umělce ustavičně pronásleduje. Klid nepřinese rozervané duši ani rozptýlení v půvabné valčíkové scéně Na plese, kdy se mezi tanečníky opět objeví „ona“, tentokrát jako hoboj s flétnou. I v následující Scéně na venkově probleskují do pastorální nálady znepokojivé obavy. Zdálky slyšíme duet dvou pastýřů (anglický roh a hoboj), jež končí bez odpovědi, v pochybnostech. Zahřmí a nastalé ticho vyústí v dramatický zlom. Ve čtvrté větě, Pochod k popravišti, umělec pozná, že jeho láska není opětována a ze zoufalství požije opium. Upadne do spánku plného děsivých vidin, v nichž se stane vrahem své milé, je odsouzen k smrti, vzápětí sleduje vlastní popravu. Těsně před vykonáním trestu naposledy vzpomíná na svou lásku, znovu se objeví fixní idea. Poslední fantaskní vizí je Sabat čarodějnic. Hlavní hrdina spatřuje sebe sama uprostřed děsivého shromáždění nestvůr, čarodějnic a zlých duchů, kteří oslavují jeho pohřeb, ozývají se skřeky, sténání, výbuchy smíchu. Milovaná žena se mění v rozšklebenou karikaturu a připojuje se k satanským orgiím. Uslyšíme pohřební zvony, přičemž tanec temných bytostí doprovází parodie latinského hymnu mše za zemřelé Dies irae. Skladbu uzavírá bouřlivé finále.
Mimořádná je zde Berliozova práce s nástroji. Ač neovládal hru na klavír (uměl solidně na kytaru a flétnu, tvrdil, že nejlépe hraje na buben), dokázal myslet orchestrálně do na svou dobu nebývalých rozměrů, ať už jde o kombinace barev nebo zvukové efekty. Dodejme, že skladatelovým pedagogem kontrapunktu byl ve Francii naturalizovaný Antonín Rejcha, pověstný výtečnou metodikou.
Premiéra Fantastické symfonie se konala 5. prosince 1830 v Paříži za řízení Françoise-Antoina Habenecka, v přepracované verzi pak se stejným dirigentem a Berliozem u tympánů 9. prosince 1832. Publikum bylo šokováno i ohromeno současně, dílo však až na výjimky přijalo kladně. Cesta pro Gustava Mahlera, Richarda Strausse a další tak byla připravena.