Program
Antonín Rejcha
Klarinetový kvintet B dur, op. 89
Anton Bruckner
Smyčcový kvintet pro dvoje housle, dvě violy a violoncello F dur, WAB 112
Pořiďte si své abonmá. Právě probíhá předprodej na sezonu 2025/2026.
Vybrat abonmáŘadu Dopoledních koncertů uzavírají převážně smyčce s ozvláštněním klarinetu. Kvarteto Apollon se svými vzácnými hosty provedou snad nejzávažnější Brucknerovu komorní skladbu, jíž je Smyčcový kvintet F dur. Připomenou také dílo českého skladatele, hudebního teoretika a pedagoga Antonína Rejchy.
Koncert z řady DK | Český spolek pro komorní hudbu
Antonín Rejcha
Klarinetový kvintet B dur, op. 89
Anton Bruckner
Smyčcový kvintet pro dvoje housle, dvě violy a violoncello F dur, WAB 112
Kvarteto Apollon
Štěpán Pražák housle
Radek Křižanovský housle
Pavel Ciprys viola
Pavel Verner violoncello
Claudio Mansutti klarinet
Jan Fišer viola
Kvarteto Apollon
Kvarteto Apollon patří mezi přední reprezentanty slavné české kvartetní školy a navazuje na tradici zformovanou ansámbly, jako jsou Vlachovo nebo Janáčkovo kvarteto. Po studiu u členů věhlasných českých kvartet a absolvování prestižních mistrovských kurzů v Holandsku (Fine Arts Quartet) a Německu (Alban Berg Quartet) se kvarteto úspěšně zúčastnilo řady prestižních mezinárodních soutěží, z nichž zmiňme alespoň Mezinárodní soutěž Ludwiga van Beethovena (1. cena a cena za nejlepší provedení díla L. van Beethovena) a účast ve finále mezinárodní soutěže v Düsseldorfu.
Těmito úspěchy zahájilo v roce 1993 Kvarteto Apollon svoji koncertní činnost, která byla provázena dalšími setkáními s významnými osobnostmi komorní hudby (Viktor Moučka ‒ Vlachovo kvarteto, Jan Kvapil a Petr Messieureur ‒ Talichovo kvarteto). Od začátku své kariéry zařazuje kvarteto do svého repertoáru vedle klasických děl také skladby jazzové. Ve vynikajících a originálních úpravách amerického smyčcového kvarteta Turtle Island Q. můžeme tedy slyšet i skladby předních jazzových autorů a interpretů (mj. Chick Corea, Miles Davis a Leonard Bernstein).
Kvarteto Apollon spolupracuje s řadou českých skladatelů, a to jak v oblasti klasické hudby (Zdeněk Lukáš, Pavel Trojan, Otomar Kvěch, Juraj Filas, Jiří Gemrot), tak v jazzu (Karel Růžička, Emil Viklický, V. Eckert, Zdeněk Zdeněk), kteří svá díla v mnohých případech kvartetu věnovali.
Soubor pravidelně vystupuje na prestižních festivalech doma i v zahraničí, jako jsou například Bruckner festival v Karlsruhe, Festival komorní hudby v Bolzanu, Festival soudobé hudby v Bregenzu, Festival komorní hudby v Bergamu, jazzový festival v Salcburku ad. Kvarteto Apollon absolvovalo již mnohá mezinárodní turné, například po Anglii, Japonsku, Španělsku, Belgii, Rakousku, Turecku, Švédsku, Francii, Spojených arabských emirátech a dalších zemích. Pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem.
Kvarteto Apollon vydalo již devět sólových klasických CD s repertoárem hudby od 18. po 20. století a čtyři sólová jazzová CD (Apollon in Jazz, A Night in Tunisia, Klangburg Concertino a jako zatím poslední Crossroads). Od roku 2001 soubor spolupracuje s vydavatelstvím Cube Bohemia, jejich prvním společným projektem je album s Dvořákovými kvartety. Ze spolupráce s vydavatelstvím Radioservis vzešlo několik CD s díly Franze Schuberta, Karla Husy, Jiřího Gemrota, Zdeňka Lukáše Otomara Kvěcha a dalších. Zajímavým počinem bylo i natočení jazzového CD s rakouským souborem Fritz Pauer Trio. Spolupráce je však váže i s popovými a rockovými zpěváky a skupinami, jako jsou Rod Stewart, The Levellers, Doug Wimbish, Petr Bende, Divoký Bill či Ready Kirken. Kvarteto Apollon můžete slyšet i ve slavném filmu Obsluhoval jsem anglického krále režiséra Jiřího Menzela.
Claudio Mansutti klarinet
Italský klarinetista, organizátor hudebního života a pedagog Claudio Mansutti je absolventem Conservatorio statale di Musica Jacopo Tomadini v Udine, kde studoval pod vedením M. A. Pecileho, a později se zdokonaloval u P. Boraliho a K. Leistera. Jako sólista vystupoval s orchestrem Accademia Ars Musicae, Záhřebským rozhlasovým a televizním orchestrem a dalšími. Aby mohl hrát co nejširší komorní repertoár, založil Ensemble Variabile, s nímž vystoupil kromě Itálie také ve Španělsku, Francii, Rakousku, Slovinsku, České republice, Německu a Norsku. Několikrát byl též hostem Sdružení Antona Stadlera v rámci Mezinárodního festivalu komorní hudby.
Kromě ryze interpretační kariéry působí Claudio Mansutti jako organizátor hudební života: jedenáct let byl ředitelem Nadace Luigiho Bona, čtyři roky uměleckým ředitelem orchestru FVG Mitteleuropea. Více než dvě desetiletí také vzdělává mladé talenty v oboru klarinet i v komorní hře. V roce 2001 získal ocenění Moret dʼaur za osobní přínos regionu Friuli Venezia Giulia v oblasti kultury a v dubnu 2012 obdržel cenu Manufacturer of Ideas 2012.
Jan Fišer viola
Jan Fišer projevoval svůj výrazný hudební talent už od dětství, kdy vítězně prošel mnoha soutěžemi (Kocianova houslová soutěž či Concertino Praga). Své první houslové kroky dělal pod vedením Hany Metelkové a později studoval na pražské konzervatoři u Jaroslava Foltýna. Na Meadowmount School of Music celkem třikrát navštívil slavnou letní školu a také tam poznal Andrése J. Cárdenese, v jehož třídě posléze absolvoval Carnegie Mellon University – School of Music v Pittsburghu.
Šestnáct let působil jako koncertní mistr Prague Philharmonia a stejnou pozici dnes zastává v České filharmonii. Jako hostující koncertní mistr se představil také v Symfonickém orchestru BBC, u Bamberských symfoniků či v Německé rozhlasové filharmonii Saarbrücken Kaiserslautern; s významnými českými orchestry (Philharmonia, Janáčkova filharmonie Ostrava aj.) též spolupracuje sólově. U Komorního orchestru České filharmonie se ujímá role uměleckého vedoucího.
Kromě bohatých orchestrálních a sólových aktivit se věnuje i komorní hře. S klavíristou Ivem Kahánkem a violoncellistou Tomášem Jamníkem tvoří Dvořákovo trio, které už oslavilo mnohé úspěchy na soutěžích (např. soutěž Bohuslava Martinů) i na koncertních pódiích.
Antonín Rejcha
Klarinetový kvintet B dur, op. 89
Život pražského rodáka Antonína Rejchy je svědectvím touhy po vzdělání, která se nebojí riskovat. Poloviční sirotek utekl v jedenácti letech z domova nejprve k dědečkovi do Chuděnic u Klatov a odtud za strýcem Josefem Rejchou (1752–1795) do Wallersteinu, kde začala jeho hudební dráha v knížecí kapele. Vystřídal působiště v Bonnu, Vídni, Hamburku, Lipsku a nakonec se usadil v Paříži, kde proslul jako Antoine Reicha. Roku 1829 získal francouzské občanství, stal se uznávaným skladatelem, pedagogem a teoretikem a nositelem řady vyznamenání a řádů.
Rejcha je autorem velmi rozsáhlé tvorby pro komorní ansámbly: smyčcových kvartetů a kvintetů, duet a trií, a především čtyř sérií dechových kvintetů, obsahujících podle dobového zvyku po šesti skladbách. Rejcha postrádal v repertoáru komorní hudby obdobu obsazení čtyřmi smyčci a zkoušel nejrůznější nástrojová složení. „Dechové nástroje,“ napsal ve svých vzpomínkách, „nejen že neměly dobrou klasickou hudbu, scházela pro ně vůbec dobrá hudba. Slavní skladatelé pro tyto nástroje nic nenapsali, protože je znali jen nedokonale, nemysleli na nové, pikantní, rozmanité efekty, jaké šťastná kombinace těchto nástrojů může být schopna vytvořit.“
Na přelomu 18. a 19. století prošly dechové nástroje procesem výrazného technického zdokonalení, otevřely se nové možnosti jejich uplatnění a Rejcha jich využil. Tak jako je za „otce“ smyčcového kvartetu pokládán Joseph Haydn, stabilizoval Rejcha obsazení dechového kvintetu. Dechové nástroje uplatňoval i v jiných kombinacích, například také vytvořil sextet pro smyčce a dva klarinety – klarinet in A a klarinet in B: „Čtyři dny jsem potřeboval, abych nalezl vhodné kombinace,“ napsal. Klarinet byl tehdy ještě sólisticky poměrně málo využívaný nástroj. Svůj podíl na jeho prosazení měl W. A. Mozart, jehož Klarinetový kvintet A dur je z roku 1789 a ve své době tvořil ještě výjimku. Když vydal Antonín Rejcha roku 1820 v nakladatelství Breitkopf & Härtel v Lipsku svůj Kvintet pro klarinet a smyčce B dur, op. 89, byla již situace jiná a komorní hudba s uplatněním klarinetu se rozrůstala. Rejcha se seznámil s Mozartovým kvintetem kolem roku 1801. Jeho vliv je ve skladbě patrný už způsobem prezentace hlavního tématu, ve virtuózních pasážích a ornamentice, podobně jako u Mozarta si v sonátové repríze první věty například klarinet vymění roli s prvními houslemi. Zpěvná pomalá věta prozrazuje naopak vliv světa opery, menuet třetí věty s triem připomíná haydnovské menuety a rytmus fandanga v závěrečné větě opět Mozarta. Přes názvuky a příbuznosti se jedná o osobité dílo a dobová kritika vyzývala ostatní skladatele, aby Rejchova příkladu v inovaci nástrojových prostředků následovali.
Anton Bruckner
Smyčcový kvintet pro dvoje housle, dvě violy a violoncello F dur, WAB 112
Obor komorní hudby je v díle Antona Brucknera zastoupen pouze smyčcovým kvartetem z roku 1862, skladbou Abendklänge (Zvuky večera, 1866) a Smyčcovým kvintetem F dur, na němž začal pracovat roku 1877. Bruckner byl uznáván jako vynikající varhaník a jako expert byl často zván k posouzení a zasvěcení nových nástrojů. Jako skladatel se do dějin hudby zapsal především svými devíti symfoniemi, k jejichž pochopení se jeho doba obtížně propracovávala a skladatelův zápas o ně dokládají i různé verze a několikerá přepracování. Smyčcový kvintet vznikl údajně na podnět houslisty Josepha Hellmesbergera, primária kvarteta, které neslo jeho jméno. Hellmesberger byl prominentní osobností vídeňského hudebního života a objednávka díla by pro Brucknera znamenala poctu, spíše však oním podnětem byla pouze mimovolná zmínka, aby skladatel také zkusil napsat něco komorního. Nicméně 9. prosince 1878 psal Bruckner hudebnímu publicistovi Wilhelmu Tappertovi: „V současné době píšu Smyčcový kvintet F dur, o který mě opakovaně a naléhavě žádal Hellmesberger, který je jak známo mými věcmi nadšen.“ Časová prodleva k datu definitivního dokončení díla Hellmesbergerovo naléhání poněkud zpochybňuje. Čtvrtá věta byla dokončena 25. června 1879 a o měsíc později psal Bruckner regenschorimu Ignazi Traumihlerovi do St. Florianu ve svém rodném Horním Rakousku: „Můj kvintet je hotov. [...] Hellmesberger je úplně bez sebe nadšením a chce ho uvést.“ Také z této věty promlouvalo více Brucknerovo horoucí přání než reálná skutečnost. Hellmesberger měl výhrady ke Scherzu a Bruckner proto zkomponoval v prosinci 1879 Intermezzo, které však zůstalo samostatnou skladbou.
Hellmesberger uvedení díla dlouho odkládal. První tři věty uvedlo Winklerovo kvarteto 17. listopadu 1881 v Akademickém Wagnerově spolku, v následujících letech uskutečnil týž soubor, jehož primáriem byl Julius Winkler pocházející z maďarského Raabu/Győru, další dvě uvedení jako soukromá v rámci programů Akademického pěveckého spolku. Hellmesbergerovo kvarteto (tehdy ve složení Joseph Hellmesberger st., Joseph Hellmesberger ml., jako violisté pražský rodák Josef Maxintsak a Hermann Kupka, u violoncella Ferdinand Hellmesberger, druhý syn primária souboru) uvedlo celé dílo teprve 8. ledna 1885 a 2. května téhož roku zaznělo v témže obsazení také v Malém sále Hudebního spolku (Musikverein) společně s Brucknerovým Te Deum. Ohlasy kritiky odrážely rozporná mínění, vyjádřená paušalizujícím dělením na stoupence „konzervativního“ směru představovaného Johannesem Brahmsem a „pokrokového“ Richarda Wagnera.
Kvartet vykazuje znaky charakteristické také pro Brucknera-symfonika – rozlehlou formu, skupiny tematického materiálu, harmonickou uvolněnost, prudké zvraty a kontrasty. Proti tématu uvedenému v první větě v 1. houslích je postavena zpěvná myšlenka, provedení působí téměř jako improvizace, následuje zdánlivá a skutečná repríza. Scherzo má brucknerovsky zemitý charakter. Pomalá věta je jednou z nejkrásnějších v Brucknerově tvorbě vůbec. Ve finální větě uplatnil Bruckner mimo jiné vytříbené kontrapunktické umění.
Řadu Dopoledních koncertů uzavírají převážně smyčce s ozvláštněním klarinetu. Kvarteto Apollon se svými vzácnými hosty provedou snad nejzávažnější Brucknerovu komorní skladbu, jíž je Smyčcový kvintet F dur. Připomenou také dílo českého skladatele, hudebního teoretika a pedagoga Antonína Rejchy.